Kvůli rozsáhlým preventivním opatřením proti pandemii nového koronaviru v mnoha městech hladovějí holubi. Bez lidí, kteří by je krmili, totiž nemají co jíst. Tisíce z nich tak mohou uhynout.
Na rozdíl od nás se totiž holubi nezdržují v karanténách, ale ze všech sil se snaží najít něco k snědku. Vzhledem k tomu, že již začala sezóna mláďat, úmrtí hrozí i vylíhnutým mláďatům, jejichž rodiče je nedokáží nakrmit. Na tragickou situaci upozorňují ochránci zvířat po celém světě. Městští holubi, jejichž předci byli kdysi domestikováni lidmi, tak dnes potřebují naši pomoc.

Německá Asociace pro welfare zvířat vybízí ke zřízení krmných míst, na kterých by ptáci měli dostatek kukuřice, obilí a semínek. „Holuby jsou velice věrní svému místnímu habitatu. Neopustí centra měst a umřou hlady, pokud jim brzy neposkytneme něco k snědku,“ uvedla Leonie Weltgen z organizace. O doplňování potravy by se mohli starat aktivisté a dobrovolníci. V jiných zemích se do krmení ubohých holubů pustili i samotní policisté. Pravdou však je, že v mnoha evropských městech je krmení holubů zakázáno. I přesto, že mnoho měst bojuje s udržením holubí populace pod kontrolou, existuje mnoho způsobů, jak ji udržet pod uzdou, a bolestivá smrt mezi ně rozhodně nepatří.

Jak můžete holubům ve vašem městě pomoci vy? Holubi se z velké míry živí rostlinně. Radost jim uděláte suchou směsí obilovin, luštěnin a semen. Můžete použít i kupovanou směs pro holuby. Někteří nepohrdnou ani vařenou rýží či rozmačkanými vařenými brambory, nebo zeleninou a ovocem. Většina z nich však dává přednost zrní.

V podobné situaci jsou v některých státech i například opice nebo psi. U nás se situace může dotknout i dalších divokých ptáků, třeba kachen.