Stěžejním bodem každé záchrany zvířete by mělo být umožnit mu vrátit se zpět do přírody. Proto je důležité, aby se zranění jedinci dostali co nejdříve do rukou odborníků.
Jak poznáte, že holub potřebuje pomoc?
- Nemůže létat.
- Je viditelně zraněný – může jít o zlomené křídlo, postřelení, nebo zlomenou či jinak zraněnou nohu…
- Drží se vás.
- Je apatický.
- Vykazuje známky nemoci.
- Je zamotaný do provázků, igelitu…
Jak chytit zraněného holuba?
Pokud najdete zraněného holuba, vezměte ho do rukou a uložte do krabice či přepravky vyložené měkkou látkou či papírovými ubrousky. Nemusíte se bát – holub neublíží vám a ani vy jemu. 🙂 Holubi nekoušou a jsou neškodní. Někteří z nich v panice mohou zobnout – ale jejich zobáky jsou měkké a zobnutí nebolí. Nemusíte se ani bát, že byste od holuba něco chytili. Bohatě stačí, pokud si po manipulaci umyjete ruce (koneckonců tak jako po manipulaci s jakýmkoliv zvířetem ;)). Je totiž mnohem pravděpodobnější, že do vás udeří blesk, než že se něčím nakazíte od holuba.

Pokud je holub těžce zraněný či krotký, chytnete ho snadno. Jemně ho uchopte seshora a oběma rukama obejměte obě křídla a záda (viz obrázek nahoře).
- Pokud se holub nechce nechat chytit, zkuste se dostat dost blízko na to, abyste na něj mohli hodit ručník, deku, nebo třeba mikinu.
- Pokud se nemůžete přiblížit, zkuste ho za pomoci jídla nalákat přímo do přepravky, nebo na místo, kde se vám bude lépe chytat.
- Můžete ho i zkusit „navést“ na místo, kam chcete, aby šel. Stačí, když jednoduše půjdete za ním a nedovolíte mu změnit směr.
- Pokud si nejste jisti, nebo se vám holuba nedaří chytit, kontaktujte rovnou záchrannou stanici (viz níže).
Holuba přeneste do bezpečí a kontaktujte záchrannou stanici ve vašem okolí. Jejich seznam i kontakty naleznete na stránce Zvíře v nouzi. Může se ale stát, že vás s holubem rovnou odmítnou. Holubi, které běžně potkáváme ve městech, jsou totiž sice zdivočelí, ale domestikovaní a záchranné stanice nejsou povinny se o ně postarat. To ale neplatí o holubech hřivnáčích či hrdličkách.

Pokud ho přijmou do péče, vždy chtějte vědět, jak se holubovi vede! Pokud máte pochybnosti o tom, že holubovi bude skutečně dopřána lékařská péče a neskončí jako krmení pro dravé ptáky, nebo vás stanice i přesto odmítne, můžete kontaktovat pražskou záchrannou stanici v Praze na nonstop lince 773 772 771, případně kontaktujte nás.
Následná urgentní péče o holuba
Vždy postupujte podle instrukcí odborníků. V zásadě se ale můžete držet těchto pravidel:
- Pokud se holub dokáže postavit a drží hlavu vzpřímeně, můžete mu do přepravky či krabice dát nádobu s vodou. Musí být mělká a dost těžká na to, aby ji holub nepřevrátil.
- Pokud holub neudrží rovnováhu a/nebo neudrží hlavičku, vodu mu nedávejte! Mohl by se utopit.
- Do druhé mělké misky mu nasypte zrní. Prozatím postačí jakákoliv směs.
Pokud holub lapá po dechu, třese se, má záchvaty, krvácí nebo zvrací, musí okamžitě k veterináři, který se specializuje na ptáky. Pokud o žádném v okolí nevíte nebo vás odmítne, ihned kontaktujte záchrannou stanici nebo nás.
Co dělat, pokud najdete opuštěné či zraněné mládě?
Bod číslo jedna: okamžitě kontaktujte záchrannou stanici!
- Pokud je mládě odrostlejší, rodiče si ho stále mohou najít.
- Pokud jde o velmi malé nezraněné mládě, je možné ho vrátit do hnízda. Pokud ho najdete.
- Pokud hnízdo nevidíte, nebo je mládě zraněné, bude potřebovat péči odborníků.
Jednejte podle pokynů záchranné stanice. Pokud není možné stanici kontaktovat, mládě opatrně vložte do krabice či přepravky vystlané ručníkem či papírovými ubrousky. Uložte ho na tmavé, teplé a tiché místo. Mláďata potřebují zvláštní stravu a jakákoliv chyba je může stát život!
Jeníček a Mařenka, dvě holoubátka, která vypadla z hnízda. Jeníček a Mařenka před vypuštěním.
Nalezená mláďata mají větší šanci, že se vrátí zpět do přírody, než dospělí jedinci. Nedělejte z nich prosím „domácí mazlíčky“ a neberte si je domů na „vypiplání“. Odsoudíte je tak k životu v zajetí. Zdravá divoká zvířata patří do přírody!
Dobrý den, prosím dnes jsem nalezla holoubka, skáče na jedné nožce, nejspíš zraněna. Jinak vše OK, prosím velmi o pomoc v teto záležitosti, ma znaceni c: PL 20, 10596 a oznámil : “ prosze zadzwon : tel .+48790316050, moc děkuji za Info , s pozdravem Monika Gargulova
Dobrý den, Moniko,
ideálně ho nechat odpočinout, poskytnout mu vodu a zrní. Případně ho můžete vzít k veterináři, který se specializuje na ptáky, pokud se Vám zdá, že jde o nějaké závažnější zranění. Ale obvykle jim stačí si odpočinout – klidně i týden, měsíc… Případně nám klidně napište email na holubisrdce@azylovafarma.cz nebo zavolejte na 606291311. Díky, že jste se ho ujala. 🙂 Vendy
Dobrý den, našli jsme na zahradě bílého holuba. Má na křídle ránu,( do masa) kvůli které nedoletí daleko. Je krotký, pije a vzal si i zrní. Máme ho v krabici v zahradním domku. Jak dlouho může trvat než bude moci lítat? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud má takhle hlubokou ránu, určitě se to bez ATB neobejde. Vzala bych ho tedy k veterináři. Jestli bude ještě létat, záleží především na tom, kde se rána na křídle nachází a jak se zahojí. Případně nám klidně napište email na holubisrdce@azylovafarma.cz nebo zavolejte na 606291311. Díky, že jste se ho ujali. 🙂 Vendy